پرش لینک ها

Tik Tok

 • Tik Tok یا همان ly سابق چیست؟

Tik Tok که قبلا با نام musical.ly شناخته می‎شد، یک پلتفرم سوشال مدیاست که برای ایجاد، به اشتراک‎گذاری و پیدا کردن موزیک ویدئوهای کوتاه استفاده می‌شود. جوانان از اپ musical.ly به عنوان ابزاری برای نمایش خود با آواز خواندن، رقصیدن، کمدی و لیپ سینک استفاده می‎کردند. این اپ که امروزه با نام Tik Tok شناخته می‎شود، با لوگوی جدید ولی با همان فیچرهای  musical.lyکامل شده و به کاربران اجازه می‎دهد ویدئوهای 15 ثانیه‎ای یا کمتر ضبط کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

 tiktok - تیک تاک

اتاق خبر Tik Tok می‎گوید:Tik Tok محبوبترین عناصر اصلی هر دو اپ را با هم ترکیب کرده.

علاوه بر این فید “For you” بر اساس ویدئوهایی که قبلا دیده‎اید، به شما ویدئوهایی را پیشنهاد می‌دهد. همچنین اپ فیچرهای جدیدی را معرفی می‌کند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Reaction: به کاربر اجازه می‎دهد که به ویدئوهای دوستانش مستقیما از طریق گوشی واکنش نشان دهد.
 • ابزارهای خلاقانه‎ای مثل فیلترهای ژست تعاملی که فیچرهای قفل‌شده‌ای مثل funhouse mirror camera effects را باز می‌کند.
 • فیلترهای VR-TYPE که با یک چشمک زدن فعال می‌شوند.
 • افکت‌هایGreen screen-like background

 

 • آیا محدودیت سنی برای استفاده از Tik Tok وجود دارد؟

حداقل سن برای استفاده از Tik Tok 13 سال است.

در ایرلند سنی که قانونا برای استفاده از ابزارهای دیجیتال توافق شده، 16 سال است. برای کودکان زیر این سن اجازه والدین یا سرپرست لازم است.

TikTok -parental-controls

 

 • چطور اکانت Tik Tok درست کنیم؟

کاربران یا همان muserهای سابق با استفاده از اکانت فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر یا ایمیلشان می‎توانند ثبت نام کنند.

 

 • چرا نوجوان‌ها Tik Tok را دوست دارند؟

Tik Tok یا همان musical.ly سابق، اپ جالب و هیجان‎انگیزی است که به نوجوان‎ها امکان می‌‎دهد ویدئو درست کنند و با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

 

از همان روزهای اول سوشیال مدیا (مخصوصا در یوتیوب) ویدئوهای لیپ سینک به عنوان نوع محبوبی از محتوای تولیدشده توسط کاربر بین نوجوان‎ها جا افتاد. محبوبیت برنامه‎های تلویزیونی مثل Lip Sync Battle هم باعث جلب توجه و علاقه بیشتری به این نوع پلتفرم شد.

نوجوان‎ها از رقابت کردن در چالش‎های مختلفی که هشتگ‎های ترند اپ به آنها پیشنهاد می‌کند، لذت می‎برند. اپ جامعه جوانی از کاربران دارد. برای بسیاری از این کاربران، گرفتن لایک و کامنت و قرار گرفتن ویدئوهایشان در اپ بسیار مهم است. بخش زیادی از زمان حضور نوجوانان در فضای آنلاین به تولید و انتشار محتوایشان اختصاص دارد. نوجوان‎ها از قالب ناظران آنلاین درآمده و تبدیل به تولیدکنندگان محتوا شده‎اند. اپ Tik Tok یک راه خلاقانه و جالب برای نوجوان‎هاست تا بتوانند خودشان را نشان دهند و محتوای اجتماعی خودشان را تولید کنند.

 

 • Tik Tok چطور کار می‎کند؟

مثل بیشتر اپ ها و شبکه‎های اجتماعی در Tik Tok/Musicaly.ly کاربرها می‎توانند کاربرهای دیگر را دنبال کنند، ویدئوهای دیگران را لایک کنند و برایشان کامنت بگذارند. همچنین نوجوان‎ها می‌توانند برای خوانند‎ه‎های محبوبشان ایموجی بفرستند.

کاربرها به دو طریق محتوای ویدئویی تولید می‎کنند. در روش اول ابتدا آهنگ موردنظرشان را انتخاب می‎کنند و بعد در طول پخش موزیک لب می‎زنند.

در روش دوم ابتدا ویدئو را ضبط کرده و بعد آهنگ را انتخاب می‎کنند. اپ راه‎های زیادی برای اضافه کردن هیجان و جذابیت به ویدئو دارد. برای مثال گزینه‎هایی برای عکاسی اسلوموشن، تایم لپس، فست فوروارد، فیلتر، افکت یا حتی برعکس پخش کردن آهنگ و… همچنین فیچر همخوانی دارد که با استفاده از آن می‎توانید با کاربران دیگر کانکت شوید و با هم لیپ سینک اجرا کنید.

ابزار سرچ یا جستجوی Tik Tok امکان دیدن ویدئوهای دیگران را به شما می‌دهد. همچنین کاربران می‎توانند ویدئوهای ترند با هشتگ را ببینند (مثل کاری که در اینستاگرام می کنند). هشتگ‌ها برای پیوستن ویدئوها به چالش هم استفاده می‎شوند. برای مثال: #lipcychallenge، #comedychallenge و…

 

tiktok-hashtag

 • آیا میتوان اکانت شخصی در Tik Tok یا ly داشت؟

همه اکانت‎ها به طور پیش‎فرض عمومی یا پابلیک هستند. می‌توانید اکانتتان را خصوصی یا feriends only تنظیم کنید. با استفاده از آیکون سر در سمت چپ صفحه و کلیک روی چرخ دنده تنظیمات در گوشه بالا سمت راست به صفحه پروفایل بروید. “Privacy and Settings” و بعد “Privacy and Safety” را انتخاب کنید. در این صفحه می‎توانید با خصوصی کردن اکانت آن را ایمن کنید. اگر اکانت شما خصوصی باشد، فقط کاربرهای تایید شده می‌توانند ویدئوهایتان را ببینند، ولی پروفایلتان عمومی یا پابلیک باقی می‎ماند.

 

 

 • آیا می‎توان کاربری را در Tik Tok بلاک کرد؟

برای بلاک کردن یک کاربر به صفحه پروفایل بروید. آیکون … را در قسمت بالا سمت راست انتخاب کنید و block this user را بزنید. در همین صفحه می‌توانید یک کاربر بلاک‎شده را آنبلاک کنید.

 

کاربرها می‎توانند کامنت، ویدئو، چت یا دیگر اکانت‎ها را گزارش دهند.

همچنین کاربرها می‌توانند محتوای نامناسب را علامت‌گذاری کنند. برای گزارش کردن یک محتوای Tik Tok/musical.ly در پایین صفحه “سه نقطه” را بزنید و روی “report abuse” بزنید.

 

 • خطرات احتمالی یا Potential Risks چیست؟

ممکن است کاربرها با ادبیات بد و محتوایی با ماهیت جنسی رو به رو شوند. کاربرها می‌توانند برای ویدئوهای دیگران کامنت بگذارند، این امکان پتانسیلی برای قلدری آنلاین یا اظهارنظرهای منفی فراهم می‎کند. Tik Tok کامنت‎های مثبت را پروموت می‎کند و کاربران را با ‘say something nice’ تشویق می‎کند. اگر به یک کامنت نامناسب برخوردید، گزینه‎ای برای گزارش سوءاستفاده وجود دارد. وقتی همه چیز آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، بهتر است روش استفاده از اپ را درک کنید، privacy settingsتان را چک کنید، و همیشه از Granny Rule! استفاده کنید.

Tik Tok یک مرکز داده دیجیتال دارد که در آن می‌توانید مدت زمانی را که اپ در حال استفاده است نظارت کنید. مثل همه اپ‎ها و شبکه‎های اجتماعی Tik Tok/musical.ly دستورالعمل‎هایی دارد. اگر فرزندتان از این اپ استفاده می‎کند، توصیه می‎کنیم با این دستورالعمل‎ها آشنا شوید.

 

متاسفانه این اپ در ایران فیلتر است. امیدواریم که به زودی این مشکل رفع شده و کاربران ایرانی بتوانند از این اپ جذاب استفاده کنند.

یک دیدگاه بگذارید